Strona główna Pozostałe Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W komendzie PSP w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono zagrożenia powstające w sezonie grzewczym, a przede wszystkim założenia trwającej kampanii edukacyjno-informacyjnej pt. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Na konferencję licznie przybyli przedstawiciele prasy, radia oraz telewizji z terenu powiatu gnieźnieńskiego, a także sąsiednich powiatów m.in. poznańskiego oraz wrzesińskiego.

Konferencję otworzył Komendant Powiatowy PSP w Gnieźnie st. kpt. Mariusz Dębski, który podkreślił wysoką rolę mediów w zakresie informowania społeczeństwa o niebezpieczeństwach związanych z okresem grzewczym i nie tylko.

Następnie zgromadzeni goście zostali poinformowani o prowadzonych działaniach ratowniczo – gaśniczych w ostatnim okresie przez gnieźnieńskich strażaków, ich przyczynach oraz skutkach. Ponadto przedstawiono statystyki zdarzeń w obecnym sezonie grzewczym, a także lat poprzednich w powiecie gnieźnieńskim, z uwzględnieniem osób rannych i śmiertelnych w pożarach oraz z udziałem tlenku węgla.

Wyniki porównano w odniesieniu do liczby zdarzeń dla całego kraju, które opublikowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Następnie Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie st. kpt. Łukasz Michalak omówił główne elementy kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” tj. przyczyny uwalniania się tlenku węgla, pierwsze objawy zatrucia, sposoby postępowania w przypadku wystąpienia pożaru czy wystąpienia tlenku węgla w pomieszczeniach lub budynkach.

Poruszono kwestie obowiązków prawnych, jakie muszą spełniać użytkownicy urządzeń grzejnych oraz sankcje grożące za nieprzestrzeganie przepisów lub wywołania pożaru. Na zakończenie konferencji zaapelowano do mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego o rozważne i bezpieczne korzystanie z urządzeń w okresie grzewczym, a także o zaopatrzenie się w mierniki tlenku węgla, gdyż mogą się one przyczynić do uratowania zdrowia i życia mieszkańców.

KP PSP w Gnieźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here